Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė // Kauno diena.
Baltos lubos ir ryškios lempos – tokį vaizdą operacinėse mato žmonės, kuriems dėl tam tikrų priežasčių netaikoma nejautra. Per vieną tokių procedūrų pacientui gimė mintis, virtusi projektu „Viltis gyventi“, kurį realybe pavertė Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondas.
Mintis gimė operacinėje
Anestezija, kurios metu vaistais sukeliamas laikinas centrinės nervų sistemos slopinimas, taikomas ne visada. Tais atvejais, kai būtinas paciento budrumas, jam nelieka nieko kita, tik žiūrėti į baltas lubas ir skaičiuoti gipso kartono plokštes.
„Chirurgijoje labai dažnai mes turime reikalų su apčiuopiamais dalykais. Tarkime, operuodamas ūminį apendicitą, chirurgas išima apendiksą, siunčia jį histologiniam ištyrimui ir žino, kad kirmėlinė atauga nebegrįš atgal. Visi širdies ritmo sutrikimai yra nulemti struktūrų, kurios pirštais neapčiuopiamos, akimis nematomos. Norint surasti struktūrą kaltininkę, ji turi rodyti savo parazitinį aktyvumą. Pasakysiu taip – ji turi mirksėti kaip lemputė. Jei nemirksi, tai ji kaip Didžioji kinų siena – visos plytos vienodos. Todėl mūsų pacientai intervencijos metu nėra užmigdomi, antraip sutrikimas užmigtų kartu su žmogumi, – kalbėjo Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Širdies aritmijų skyriaus vadovas prof. dr. Aras Puodžiukynas, vienos intervencijos metu tapęs akcijos „Viltis gyventi“ gimimo liudininku ir savotišku jos krikštatėviu. – Jaunas, aktyvus, bet širdies ritmo sutrikimą turintis žmogus tapo mūsų pacientu ir atsigulė ant operacinio stalo. Jam kilo mintis, kad pacientai jaustųsi kur kas ramiau, jei virš galvų kybotų ne balto gipso kartono plokštės, o kokie nors vaizdai.“ Aras Puodžiukynas.
Po kurio laiko operacinėje atsirado Pažaislio vienuolyno vaizdas, sutalpintas į vieną kvadratą. Tiesa, darsyk atgulęs ant to paties operacinio stalo, idėjos sumanytojas suprato, kad tokio formato paveikslas per mažas ir nesuteikia norimos emocijos. Taip vienas kvadratas virto keturiais, susijungusiais į įspūdingo dydžio paveikslą.
Teigiamos emocijos
Idėja įsileisti meną į operacinę patiko tūkstančiams pacientų. Tik viena moteris prasitarė, kad vaizdas virš galvos jai primena rojų, į kurį ji dar visai nenori keliauti. Medikai įsitikinę, kad paveikslų atėjimas į gydymo įstaigas – žingsnis geresnės savijautos link. Jei ne fizinės, tai dvasinės.
„Mes neturime tiek daug laisvo laiko, kiek jo atsiranda susirgus. Aišku, jeigu žmogui nėra taip blogai, kad jis jau nieko nebemato ir nebenori į nieką žiūrėti. Tačiau jei kalbame apie diagnostiką, tyrimus, kai būklė nėra labai bloga, žmogus turi to, ko neturėjo anksčiau, – laiko. Kai žmogus kovoja dėl sveikatos ar gyvybės, jis nerimauja, o menas padeda nurimti. Tai kaip nuskausminamieji. Dažnu atveju jie tiesiog padeda neskausmingai tęsti reikalingą gydymo procesą“, – A. Puodžiukynas džiaugėsi sužinojęs, kad projektas iš operacinės išplito į Kauno klinikų palatas ir kitas gydymo įstaigas.
Projekto „Viltis gyventi“ globėjas Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondas nuotraukomis papuošė devynias Krikščioniškųjų gimdymo namų palatas ir dvi operacines. Paveikslų pakabinta ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Akušerijos skyriuje. Pastarajame savaitės pradžioje atsirado dar du iš devynių kvadratų sudaryti paveikslai. Vienas gimdyves nukels tarp gėlių žiedų ir sparnais plevenančių drugelių, kitas – į laukų žalumą.
„Akušerijos skyrius – vieta, kurioje su dideliu nekantrumu ir jauduliu laukiama šeimos pagausėjimo. Šį gyvenimo įvykį dažnai lydi ne tik džiaugsmingos emocijos, bet ir nerimas, gimdymo baimė. Tačiau laukimo nerimą galima sumažinti, o vienas iš būdų – raminantis vaizdas prieš akis“, – projekto sumanytojai ir įgyvendintojai neabejojo nuotraukų galia.
Tarsi devintame danguje
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas prof. Mindaugas Kliučinskas sveikino tokią iniciatyvą ir dėkojo projekto sumanytojams už dovaną gimdyvėms. Nors gimdymo metu ir ne visos pastebi vaizdus lubose, vėliau kilstelėjusios galvą į viršų visos nusišypso.
„Būna, klusteliu, ar patiko nuotrauka, o gimdyvė sako: tik dabar pamačiau. Suprantu, gimdymo metu koncentruojamasi į kita, bet kai jau atkreipia dėmesį, visuomet nusišypso. Labiau paveikslai veikia operacinėse, kur moterys mato ne lempas, o vaizdus. Jie tikrai raminamai veikia“, – kalbėjo prof. M. Kliučinskas.
Kauno Krikščioniškųjų gimdymo namų vadovas Virgilijus Rudzinskas antrino kolegai. Paveikslai gimdymo palatose, anot jo, palengvina mamos susitikimą su kūdikiu ir dar labiau sustiprina gimimo džiaugsmą. Paralelės: įrengti paveikslai primena langą į gamtą. (Ligoninės nuotr.)
„Šeimos, kurios susilaukia naujagimių, yra devintame danguje, o čia dar pakeltu į palatos lubas žvilgsniu matai žydrynę, žalius medžių lapus“, – šypsojosi V. Rudzinskas.
LSMU Kauno ligoninės generalinis direktorius prof. habil. dr. Albinas Naudžiūnas pabrėžė, kad ligoninėse pacientams svarbu tiek profesionaliai teikiamos paslaugos, moderni įranga, tiek ir teigiamas emocijas kuriantis bendravimas ir aplinka.
„Mūsų Akušerijos ginekologijos skyrius išsiskiria šviesiomis, moderniomis erdvėmis, dideliu dėmesiu pacienčių ir jų artimųjų privatumui, visos palatos vienvietės. O šis gražus bendradarbiavimas mūsų gimdyvėms dovanoja dar daugiau teigiamų emocijų šiuo labai svarbiu joms laikotarpiu“, – dalijosi LSMU Kauno ligoninės vadovas.
Kviečiame prisijungti
Visi gydymo įstaigose sumontuoti paveikslai pagaminti pagal ligoninių sanitarines normas. Plokštės nekaista, neblunka ir yra lengvai sumontuojamos. Pagaminti nuotrauką iš keturių detalių kainuoja kiek daugiau nei 100 eurų, didesnę, surinktą iš šešių detalių, – apie 150 eurų. Didžiąją dalį paveikslų miesto gydymo įstaigoms dovanojo Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondas. Kelių nuotraukų įrengimą finansavo projekto entuziastai. Tapti projekto dalimi gali visi – tie, kurie ligoninėse gulintiems pacientams nori suteikti daugiau džiugesio, šviesių minčių, ir tie, kurie trokšta padėkoti medikams už jų prasmingą darbą. Jei projekto idėja pasiteisins, paveikslai pasklis dar plačiau. Jais galės džiaugtis įvairių skyrių pacientai, o pirmiausia – onkologiniai ligoniai.
„Projektu „Viltis gyventi“ norime pacientams įžiebti viltį, sužadinti norą gyventi, parodyti ir priminti, kad žemėje yra rojus. Tai išskirtinis projektas. Parinkome nuostabių Lietuvos gamtos vaizdų, miestų, aplinkos, įsimintinų gyvenimo akimirkų nuotraukų teigiamoms emocijoms įžiebti“, – kalbėjo vienas fondo steigėjų Arvydas Garbaravičius.
Galite prisidėti
Norintys suteikti ligoninės pacientams daugiau džiugesio, gražesnių minčių, galite tai padaryti atlikdami tiesioginį pavedimą.
Rekvizitai paramai: Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondas;
Įmonės kodas: 300114416 LT61 7300 0101 3448 8100
„Swedbank“
Įmokos paskirtis: Parama paveikslams ant lubų
Skaityti daugiau: https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/ligoniniu-lubos-virto-galerija-tai-zingsnis-geresnes-savijautos-link-1153909